Szkolne Koło Przyjaciół Anny Jenke przy Szkole Podstawowej w Rogóżnie funkcjonuje od przeszło 2 lat. Swoją działalność opiera na Statucie MK przy TPAJ. Skupia młodzież z klas IV-VI.
Po zapoznaniu ze Statutem zainteresowani uczniowie podpisują deklarację. W ten sposób potwierdzają swoją wolę przynależności, ustawicznej pracy nad sobą, czynienia dobra wokół siebie oraz dzielenia się nim z innymi. Na apelu uroczyście wręcza się nowym członkom specjalne odznaki z portrecikiem Patronki szkoły.
Od 24 października 1999 roku szkoła nosi imię Anny Jenke. Przyjmując imię przyjęliśmy jednocześnie zobowiązanie, że będziemy czerpać "pełnymi garściami" z przebogatej spuścizny duchowej swej Patronki, by uczyć się, jak pięknie i mądrze żyć. Stąd potrzeba Koła, które byłoby inspiratorem, inicjatorem i organizatorem takich form działania, które by nas zbliżały do ideału.
Uczynić Patrona centralną postacią w szkole, to znaczy poznawać Jego życie coraz lepiej i dokładniej oraz naśladować Go. Uważnie słuchać, co do nas mówi i korzystać z Jego wskazań.
Anna Jenke mówi do nas bardzo wiele na kartach swojego Dzienniczka. Mówi do dzieci, młodzieży i nauczycieli. Trzeba nam się tylko wyciszyć, a na pewno wiele usłyszymy! Abyśmy tylko chcieli przyjąć do serca to, co do nas mówi i zastosować w swoim życiu.
Idea "Patrona szkoły" dobrze rozumiana może wiele dobrego wnieść w życie szkoły. Młodzi potrzebują wzorców osobowych, mocnych i sprawdzonych autorytetów moralnych, a my nauczyciele-rodzice-wychowawcy odpowiedzialni za wychowanie młodego pokolenia często jesteśmy bezradni wobec zagrożeń współczesnego świata. Nie zawsze potrafimy skutecznie chronić nasze dzieci przed złem. Patron szkoły może i powinien stać się naszym "pomocnikiem" w wychowaniu. To "Ktoś", do kogo się zawsze możemy odwoływać i podawać za przykład godny naśladowania. Nie wystarczy jednak tylko okazjonalne odwoływanie się do postaci Patrona. Tu trzeba pracy planowej, przemyślanej i zorganizowanej. Wtedy i tylko wtedy może się stać "przewodnikiem" przez życie dla młodych.
Nasze Koło zaczynało od drobnych poczynań we własnym gronie. W czasie nabożeństw październikowych dzieci włączały się do odmawiania różańca w intencji rychłej beatyfikacji Anny. Przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowały "Gwiazdkę dla Anny". Do skrzyneczki pod choinką napływały dobre uczynki składane jako prezenty duchowe. Zebrane "dary" zostały odczytane w czasie Mszy Św. i złożone w krypcie, gdzie spoczywają Jej doczesne szczątki. W okresie Bożonarodzeniowym organizuje się wieczory kolęd z udziałem rodziców, nauczycieli, dziadków, każdy może włączyć się do wspólnego kolędowania. Zebrani wokół portretu Patronki w blasku Światła Betlejemskiego i szopki przedstawiającej Boże Narodzenie czytamy o tradycjach świątecznych oraz wybrane fragmenty z Dzienniczków Anny Jenke.
W naszym kościele parafialnym odprawiane są nowenny o rychłą beatyfikację Służebnicy Bożej Anny, w których staramy się jak najliczniej uczestniczyć. W szkole na pierwszej i ostatniej lekcji po modlitwie do Ducha Św. również odmawiamy modlitwę o rychłą beatyfikację. W każdej klasie znajduje się kącik poświęcony Patronowi. Uczniowie wraz z wychowawcą troszczą się o bogatą treść i estetykę, a konkurs na najciekawszy kącik ogłoszony przez Koło dodatkowo mobilizuje do wzbogacania o nowe treści i upiększania.
Szkolne Koło Przyjaciół Anny Jenke w rocznicę śmierci i urodzin Patronki szkoły przygotowuje część artystyczną, organizuje wystawy książek, czasopism, zdjęć i innych materiałów przybliżających Jej postać.
Inną formą działalności Koła są szkolne konkursy wiedzy o Patronce i szkolne konkursy recytatorskie poezji Jej poświęconej, organizowane w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I-III i IV-VI. Wyróżnieni uczniowie klas IV-VI biorą udział w Gminnym Konkursie Wiedzy o Annie Jenke "Pełnić służbę całym życiem" oraz w Gminnym Konkursie Recytatorskim poezji o Annie Jenke "Pragnąć tylko gwiazd", których organizatorem jest SKPAJ.
Koło pragnie dzielić się dobrem z innymi, dlatego zaprasza uczniów szkół podstawowych w gminie. Spotkania młodzieży wzbogacane wspólnym śpiewem są źródłem głębokich, niezapomnianych przeżyć. Na pewno uczą i wychowują!
Udział ludzi, którzy osobiście znali Annę Jenke i ich świadectwo, a także udział poetów, dla których była natchnieniem podnosi znaczenie konkursów. Anna zdaje się być wśród nas, czujemy Jej duchową Obecność, Jej ciepło i zatroskanie o Młodego Człowieka!
Chcemy by Patronka naszej szkoły była znana, kochana i naśladowana. Od dwóch lat organizujemy konkurs literacki na etapie szkoły pod hasłem: "Anna Jenke wzorem młodzieńczych ideałów". Młodzież w swoich pracach pisze: za co podziwia, czego ich uczy, w czym może Ją naśladować? Mamy nadzieję, że w przyszłości znajdziemy zainteresowanych, którzy zechcą podjąć ten temat i wypróbować swoje umiejętności pisarskie.
W ubiegłym roku przed Świętami Bożego Narodzenia Koło zorganizowało "Tydzień Życzliwości i Uśmiechu". Każda klasa otrzymała kolorowe serduszka, na których wypisała swoje dobre czyny, a następnie powiesiła je na choince w kąciku Patronki jako dar serca.
Ponadto Koło rozwija czytelnictwo dobrej książki, przygotowuje recytacje poezji patriotycznej, zachęca do wytrwałej pracy nad sobą, organizuje pomoc dla potrzebujących.
Koło utrzymuje stały kontakt z Towarzystwem Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu i bierze udział we wszystkich organizowanych uroczystościach. Często organizuje pielgrzymki do krypty, gdzie spoczywają doczesne szczątki Anny Jenke.
Szkolne Koło Przyjaciół Anny Jenke prowadzi swoją gazetkę szkolną oraz kronikę, w której dokumentuje ważniejsze wydarzenia.