"Pierwszy i zasadniczy obowiązek wychowania spoczywa na rodzicach. To rodzice mają obowiązek chronić i ubezpieczać życie swoich dzieci, by umiały odrzucić zło, które zagraża młodemu człowiekowi.
Obowiązek wychowania spoczywa również na barkach szkoły, która przygotowuje młodych ludzi do życia zawodowego. Młody człowiek musi nauczyć się wybierania pomiędzy dobrem a złem, odpowiedzialnego kierowania swoim życiem, kształtowania umysłu i serca tak, aby były wrażliwe.
Dzisiaj szkoła przeżywa wielką uroczystość. Nadanie imienia szkole można porównać do sakramentu chrztu i bierzmowania, bo przejmuje wypracowany, pielęgnowany i ubogacany życiem program Prof. Anny Jenke, która całym swoim życiem i duszą kochała szkołę i dzieci.
Praca w szkole polega na przekazywaniu i zdobywaniu wiedzy. To szlachetne motywy. Prof. Anna Jenke służyła dzieciom i młodzieży, udostępniała swoją bibliotekę i mieszkanie, każdy mógł do niej przychodzić. Opiekowała się dziećmi zaniedbanymi i opuszczonymi. Umiała przekazywać mądrość swojego życia i swojego serca tym, którzy uczą i którzy się uczą. Pracę swoją pojmowała jako służbę całym sercem.
Mądrością swojego życia służyła młodzieży, aby umiała zwycięsko podjąć trud życia. Wraz z rozwojem intelektu bardzo ważna jest sfera rozwoju wychowania człowieka. Wiedza musi być przyjmowana wraz z rozwojem serca. Prof. Anna Jenke kształtowała serca przebaczające, służebne, odpowiedzialne.
Słowa uznania kieruję pod adresem szkoły, wypełniliście świątynię swoją obecnością. Szkoła współuczestniczy w dziele wychowania i kształtowania charakterów.
Niech Duch Św. błogosławi i prowadzi nas wszystkich do tego momentu, gdy spotkamy się z Chrystusem w Niebie.
Modlitwa Ks. Biskupa przed poświęceniem Tablicy Pamiątkowej:
Wdzięczność jest przejawem duchowej kultury człowieka i wyrazem pamięci o otrzymanym dobru. Wszyscy czujemy się dłużnikami wobec Boga, który dał nam istnienie, zdrowie i zdolności. Jesteśmy dłużnikami względem rodziców, nauczycieli i wychowawców, którzy na różnych drogach życia słowem i przykładem kształtowali naszą osobowość, uczyli prawdy, miłości, poświęcenia dla braci. Dzisiaj zgromadzeni w murach tej szkoły pragniemy utrwalić w sercach i w kamieniu naszą wdzięczną pamięć o wybitnych nauczycielach i wychowawcach, szczególnie o Patronce tej szkoły Prof. Annie Jenke, którzy w trudnych chwilach ojczystej historii mieli odwagę mówić prawdę i strzec jej w umysłach młodzieży, którzy oddali swe życie w służbie ojczyzny i narodu.
Dzisiaj wzywamy Bożego błogosławieństwa nad tą szkołą, która ma być ośrodkiem poszukiwania i szerzenia prawdy. Modlimy się, aby Ci, którzy tutaj będą się zajmować formacją dzieci i młodzieży potrafili w nauczaniu łączyć ludzką mądrość i ewangeliczną prawdę, aby nauczyciele i uczniowie strzegli w swoich duszach prawdziwej wiary i potrafili ją wyznawać życiem. Modlić się będziemy, aby uczniowie znajdowali w nauczycielach Chrustusa-Mistrza i ubogaceni ludzką i Bożą mądrością byli gotowi nieść innym braciom światło i pomoc.
Panie Boże Wszechmogący wysłuchaj nasze modlitwy i spraw aby ten dom przeznaczony do kształcenia i wychowania młodzieży oraz rozwoju nauki, uczniowie i nauczyciele przeniknięci słowami prawdy dawali świadectwo życia chrześcijańskiego i całym sercem trwali w jedności z Chrystusem-Nauczycielem, który żyje i króluje, Bóg na wieki wieków. Amen."
Kurator Oświaty mgr Alfreda Łoboda
"Szanowni Państwo! Proszę pozwolić na chwilę osobistych refleksji. Najpierw pragnę wyrazić gorące podziękowanie za możliwość uczestniczenia w tej niezwykle podniosłej uroczystości, w tym niecodziennym spotkaniu przyjaciół szkoły i przyjaciół Sługi Bożej Anny Jenke. Spotkanie to traktujemy jako dziękczynną modlitwę Bożej Opatrzności za wzór świętego Nauczyciela-Wychowawcy, wzór człowieka tak bardzo potrzebnego nam, potrzebnego polskiej szkole.
Wracam wspomnieniami do słów Ojca Św. wypowiedzianymi w Łowiczu do nauczycieli-wychowawców: "Stoicie przed trudnym i poważnym wyzwaniem. Młodzi was potrzebują! Oni potrzebują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia. Oczekują odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a przede wszystkim domagają się od was przykładu życia. Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie".
Wspólnie ze szkolną społecznością modlę się dziś w intencji tej szkoły, którą Anna Jenke obejmuje dziś w duchowe kierowanie i modlę się za całą oświatę podkarpacką i powierzam Jej opiece.
Do przepięknej tradycji polskiej szkoły należy nadawanie imion niezwykłych postaci, szanowanych i cenionych, uznawanych za autorytety. Te tradycje tworzycie również Państwo.
Gratuluję wyboru, to szczególny dar mieć takiego Patrona. Razem z Państwem przeżywam to święto w sposób szczególny, gdyż dla mnie osobiście jest postacią bardzo bliską.
To dzień radości dla całego środowiska, dla całej wsi, dla całej gminy. W nowe Tysiąclecie Zespół Szkół w Rogóżnie wchodzi ze swoim Patronem, niekwestionowanym autorytetem, wzorem cnót osobowych. Od tego momentu rodzina szkolna przyjęła zobowiązanie iść śladami Wielkiej Patronki. Tak uczyć i tak wychowywać, jak uczyła i wychowywała Anna.
To wielki zaszczyt, ale i wielkie zobowiązanie. Cieszę się, że szkoła jest gotowa to zobowiązanie realizować. Każdy dziś z nas stawia pytanie: W czym sługa Boża jest dla nas wzorem? I każdy coś dla siebie znajduje. Na pewno jest dla nas wzorem umiłowania Boga i ojczyzny, umiłowania żywego człowieka-dziecka-ucznia, a w szczególności tego trudnego, tego, które wymaga najwięcej. Jest wzorem zawierzenia Maryi - zawierzenia się w modlitwie, powierzenia wszystkich spraw Bogu.
Dla uczniów Prof. Anna Jenke jest wzorem serdecznej dobroci, niezwykłego ciepła i umiejętności szczerej wdzięczności dla rodziców i nauczycieli. Jest wzorem radości, która w każdym dniu promieniowała wzorem piękności i wierności tym pięknym ideałom, które przyjęła jako harcerka. Dla nauczycieli-wychowawców jest Prof. Anna wzorem, przykładem szczególnej intuicji, wyczucia pedagogicznego, intuicji wyczuwanej w modlitwie, która pozwalała rozumieć Jej szkołę jako żywy organizm, w której jest żywy człowiek - uczeń, nauczyciel, rodzic, wzorem traktowania pracy jako służby.
Świadectwem, że tak traktowana misja nauczyciela może być źródłem radości, dzielenia się tą radością z innymi, radowania się każdym sukcesem ucznia i dzielenie jego niepowodzenia. Wzorem odwagi i stanowczości w słusznej sprawie, jak być sobą, jak być wierną tym wartościom, które przyjęła.
W tym miejscu niech przemówi sama Patronka: "Wszystko zrobię, by młode pokolenie było piękne, radosne i czyste. Rzeczywistość naokoło jest bardzo daleka od ideału. A jednak z wiarą, nadzieją i miłością wchodzimy w ten rok szkolny... Moją ufność składam u stóp Twoich i wierzę, że przez Ciebie Matko Boża przyjdzie ratunek"
Niech te słowa Sługi Bożej Anny stanowią dla wszystkich nauczycieli i dla młodzieży przesłanie na ten szczególny rok pracy szkoły i na następne lata w nowym Tysiącleciu. Tylko wzorowanie się na wielkich i kryształowo czystych charakterach rodzi piękne idee i szlachetne czyny.
Niech Bóg poprzez Sługę Boża Annę-Patronkę błogosławi tej szkole."
Wiceprezes
Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke
mgr Tomasz Petry, uczeń Anny
"Życzę w imieniu Towarzystwa, żeby Anna była Patronką, która będzie wypraszała wielkie łaski nie tylko dla szkoły, ale całej społeczności.
Anna działa w sposób zadziwiający, proszę zawierzyć Jej wszelkie problemy wychowawcze.
Do młodzieży: Jeżeli zwrócicie się do Anny i poprosicie ją o wstawiennictwo, to Ona wam pomoże, ale musicie jakąś cząstkę działania własnego dać.
Życzę sukcesów, owocnej pracy wychowawczej dla szkoły pod tak wspaniałym Patronem."
Siostra dr Bernadeta Bernadeta Lipian - biograf Anny
Siostra podziękowała za ten "śmiały krok" i życzyła, żeby Anna tu zamieszkała: "Posadźcie Ją w pierwszej ławce, niech tam siedzi niewidzialna, niewidoczna, a w tej szkole będzie dobrze, ręczę, ręczę! Niech Anna zasiądzie w pierwszej ławie szkolnej, w każdej klasie, w każdym czasie i czuwa tu, by było bezpiecznie, by edukacje, wychowanie, szły we właściwym kierunku, w duchu prawdy, w duchu miłości, w duchu wierności Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie."
"W imieniu wszystkich, którzy kończyli tę szkołę mogę powiedzieć, że spotykaliśmy nauczycieli, którzy nas kształtowali, wywarli jakieś piętno na tym, kim dzisiaj jesteśmy, którzy dzielili się z nami swoim bogactwem.
Dzisiaj ukazana postać Anny Jenke, Patronki tej szkoły, napawa wielkim optymizmem, że Ci, którzy będą kształtować postawy tego pokolenia, które dzisiaj się wychowuje, które decydować będzie w obliczu kolejnego, nowego Tysiąclecia, że właśnie wpływ na tych, którzy kształtują te postawy, będzie miała na pewno Patronka tej szkoły - Anna Jenke.
Dzieci i młodzież tej szkoły będą miały tę wielką szansę i to szczęście, aby patrzeć na bogactwo osobowości Patronki tej szkoły, aby tutaj czerpać swój wzór, aby budować na tym Jej fundamencie swą przyszłość.
Życzę gronu nauczycielskiemu, młodzieży, dzieciom, żeby ten wzór i to ciepło tej miłości służebnej było tym, co pozwoli wzrastać duchowo, wzrastać w pięknie, szlachetności, w umiłowaniu Boga i ojczyzny.
Szczęść Boże!"