Już po raz trzeci w Szkole Podstawowej im. Anny Jenke w Rogóżnie odbywają się konkursy poświęcone Patronce szkoły.
W tym roku 26 lutego odbył się I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Annie Jenke "Pełnić służbę całym życiem". Brały w nim udział wszystkie szkoły podstawowe Gminy Łańcut oraz SP nr 1 i nr 2 w Białobrzegach, Węgliskach, Markowej, Budach Łańcuckich, SP w Przysiekach, która przygotowuje się do nadania imienia Anny Jenke oraz Gimnazjum w Błażowej im. Anny Jenke. Błażowa to rodzinna miejscowość Służebnicy Bożej.
Celem konkursu było przekazanie młodzieży wartości chrześcijańskich, ukazanie jej wzorca osobowego, wzbogacenie wiedzy o życiu i działalności Anny Jenke - wybitnego pedagoga, wspaniałego człowieka, przyjaciela młodych.
Anna Jenke to sprawdzony i niekwestionowany autorytet naszych trudnych czasów. Każdy może czerpać z Jej przebogatej spuścizny duchowej. Każdy kto chce i odczuwa taką potrzebę, może uczyć się od Niej i naśladować Ją na co dzień w swoim życiu. Anna to nieoceniony "przewodnik" przez życie dla młodego człowieka, to wzór nauczyciela i wychowawcy dla tych, którzy uczą i wychowują młode pokolenie - rodziców i nauczycieli.
Do konkursu przystąpiło 42 uczniów klas IV-VI i 2 uczniów z gimnazjum. Na konkursie gościliśmy Ks. Prałata Tadeusza Białego, redaktora "Niedzieli Przemyskiej" Przyjaciela szkoły, Sekretarza Gminy Łańcut, Pana mgr Marka Jucha.
Po serdecznym powitaniu Gości, Uczestników konkursu i Nauczycieli, Komisji dyrektor szkoły życzyła radosnego i ubogacającego spotkania z Anną Jenke.
Obecny Wicestarosta mgr Józef Rzepka wręczył List Gratulacyjny od Starosty Łańcuckiego Pana Adama Krzysztonia, w którym czytamy: ..."pragnę serdecznie pogratulować Państwu tej jakże cennej inicjatywy przybliżającej młodzieży postać tak znamienitego Pedagoga". (...) "Życzę zwłaszcza młodzieży, by postać Waszej wspaniałej Patronki była dla Was wzorem do naśladowania."
Następnie został odczytany list od Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke z Jarosławia a skierowany do Uczestników Konkursu.
"Czy ze swego chleba sytości
umiesz odkroić połowę jeśli trzeba,
czy tylko cienką kromkę uśmiechu".
Anna Jenke
Do Uczestników Konkursu
Wiedzy o Sł. Bożej Annie Jenke
w Rogóżnie
W imieniu TPAJ w Jarosławiu wyrażam wielką radość i zadowolenie z przystąpienia do Konkursu Widzy o Sł. Bożej Annie.
Biorąc w nim udział musieliście poświęcić swój wolny czas na przygotowanie się do konkursowych odpowiedzi, za co bardzo Wam dziękuję.
Sł. Boża Anna Jenke to postać świetlana i godna dokładnego poznania jako wzór do naśladowania.
Jestem pełna uznania dla Was i Waszych Opiekunów za zaproszenie Anny do swoich szkół i przygotowanie się do konkursu.
Mam nadzieję, że będziecie również zachęcać swoje koleżanki i kolegów do poznawania Anny, by w przyszłym roku powiększyło się grono uczestników biorących udział w konkursie.
Zapraszając Sł. Bożą Annę Jenke do życia z Nią starajcie się być jak Ona "promyczkiem" dla rodziców, wychowawców i otoczenia, dążyć do Ideału, jakim jest Sam Jezus Chrystus pokonując pokusy zła i krocząc drogą prawdy, dobra i miłości.
Słowa Anny "życie trzeba przeżyć pięknie, by rozkwitać w Bogu i żyć dla chwały Bożej, po nic więcej", niech będą przesłaniem na dalsze lata Waszego życia, czego z całego serca życzę!
Jarosław, 26.02.2003 r. |
Prezes TPAJ mgr Stefania Majsterkiewicz |
Po przypomnieniu regulaminu rozpoczął się konkurs. Uczniowie otrzymali zestawy pytań, na które mieli odpowiedzieć pisemnie w ciągu 60 minut. Lekturą obowiązującą była książka S. Bernadety Lipian "Wierność dobru i prawdzie w sprawach wychowania".
Kiedy urodziła się Anna i gdzie spędziła wczesne dzieciństwo?
Jak rozumiesz słowa Anny "dobrocią, miłością i radością należy zdobywać świat"?
Jakimi dziećmi najchętniej Anna się zajmowała?
Na początku swojej pracy nauczycielskiej Anna Jenke powiedziała: "Chcę służyć". Co oznaczały te słowa?
Kim chciała być mała Nusia dla swoich rodziców i czy Jej się to udało? Możesz przytoczyć cytat, o ile pamiętasz.
W jakiej atmosferze domu rodzinnego wychowywała się Anna?
I Komunia Św. była w życiu Anny najważniejszym wydarzeniem. Jakie znaczenie miała dla Niej codzienna Komunia Św.?
Kto i w jakich okolicznościach "uczył" Annę patriotyzmu?
Anna była wrażliwą dziewczynką. Dostrzegała i podziwiała piękno otaczającej przyrody, a swoje wrażenia zapisywała w Dzienniczku. O jakich cechach charakteru świadczy zdobycie krzyża na "Malniku"?
Których Świętych Anna szczególnie podziwiała i czego chciała się od nich uczyć?
Jak Anna przeżywała rekolekcje i jakie były Jej postanowienia.
Anna mówiła: "Do nieba idą bohaterowie". Wyjaśnij, jak to rozumiesz?
Anna mówiła: "Chcę być bohaterką". A co to oznacza w życiu codziennym?
Co było źródłem radości Anny?
Anna często powtarzała "młodzież to nie tylko skrzydła". Co chciała przez to wyrazić?
Jaki był ideał i program życia Anny? Możesz poprzeć swoją odpowiedź cytatami, jeżeli pamiętasz.
Anna Jenke z harcerstwem związana przez całe życie. Harcerstwo było dla Niej "szkołą życia". Czego uczyło harcerstwo i jakie działania podejmowała Anna ze swoimi harcerkami w czasie wojny i pokoju?
"Chcę pragnąć tylko gwiazd" - słowa te wypowiedziała Anna przed rozpoczęciem studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak je rozumiesz?
"Trzeba twórczo wciąż szukać między mieliznami pięknych pereł". Gdzie Anna szukała "pięknych pereł" i czy je znalazła? Przytocz opinie ludzi, którym Anna pomagała.
Jak nazywano Annę, a jak Ona siebie samą nazywała (totem harcerski)?
Jaki Anna miała stosunek do dzieci i jak je nazywała?
Anna wychowywała młodzież do Prawdy, Dobra i Piękna. Wiele uwagi poświęcała wychowaniu patriotycznemu. Kiedy i w jaki sposób uczyła miłości i przywiązania do ojczyzny? Może pamiętasz Jej słowa.
Prace uczniowskie oceniała komisja w następującym składzie: Ks. Prałat dr Henryk Rykała z Jarosławia - przewodniczący komisji, Ks. Dziekan Dekanatu Łańcuckiego, Ks. Proboszcz Parafii w Rogóżnie Zbigniew Malec, mgr Józef Rzepka, Starosta Powiatu Łańcuckiego, uczeń Anny, mgr Stanisław Lenar z Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, uczeń Anny, mgr Władysława Kula-Michno z Przeworska, uczennica Anny, Pan Jan Mazur z Jarosławia, uczeń Anny.
W czasie przerwy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami udali się autokarem na pielgrzymkę do Kościoła Św. Mikołaja w Jarosławiu, do krypty, gdzie spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożej Anny Jenke. Na miejscu przybyłych powitała Pani Prezes TPAJ. Po wspólnej modlitwie o rychłą beatyfikację Sługi Bożej, uczniowie obejrzeli pomnik i dom rodzinny Anny, w którym obecnie mieści się Biuro Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke.
W drodze młodzież uczyła się piosenki "O dobra Anno" (słowa: S. Bernadeta Lipian, muz. Marian Gumiela).
Po powrocie do szkoły obiad, a następnie podsumowanie konkursu. Największą ilość punktów zdobyli uczniowie: Jacek Czyrek i Joanna Bednarz ze SP w Białobrzegach, Marzena Szpytma ze SP w Markowej i Agata Jarosz, Mirella Słysz ze SP w Rogóżnie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa i pamiątkowe książki. Dla 20 uczniów komisja przyznała wyróżnienia i nagrody książkowe. Byli to: Joanna Bednarz, Jacek Czyrek - SP Nr 2 Białobrzegi, Marzena Szpytma, Małgorzata Tejchma, Aleksandra Bącal, Dorota Rusinek - SP Markowa, Katarzyna Mazurkiewicz - SP Cierpisz, Małgorzata Bem, Małgorzata Ruszel, Anna Probachta - SP Kraczkowa, Lidia Stącel - SP Nr 1 Białobrzegi, Agnieszka Trojnar - SP Kosina, Klaudia Jarek - SP Przysieki /k Jasła, Izabela Nawojska - SP Sonina, Patrycja Szuberla - SP Węgliska, Justyna Wojnar - SP Białobrzegi, Sandra Kisała - SP Handzlówka i Agata Jarosz, Mierella Słysz, Katarzyna Strycharz - SP Rogóżno.
Serdeczne słowa podziękowania i uznania trzeba skierować pod adresem Czcigodnych Księży, Katechetów i Nauczycieli, którzy przygotowywali swoich uczniów i towarzyszyli im na konkurs. Byli wśród nich: Ks. mgr Grzegorz Przewrocki z Soniny, Pani mgr Agnieszka Stachów z Cierpisza, Pani mgr Anna Babiarz z Węglisk, Pani mgr Elżbieta Pawluś z Przysiek /k Jasła, Ks. mgr Tadeusz Piwiński z Kosiny, Pani mgr Renata Tomaszek z Białobrzeg (SP Nr 2), Pani mgr Maria Bytnar z Markowej, Pani Agnieszka Szpunar z Albigowej, Pani Bożena Michna z Wysokiej, Pani Marta Szczepańska z Głuchowa (przygotowała również dzieci z Handzlówki), Pani mgre Danuta Figiela z Bud Łańcuckich, Pani mgr Jolanta Gromelska z Białobrzeg (SP Nr 1), Pani mgr inż. Jadwiga Grad z Kraczkowej, Pani Agata Szul z Błażowej, Pani mgr Iwona Glac z Rogóżna.
Gorące słowa podziękowania kieruję pod adresem Komisji Konkursowej. Dziękuję Czcigodnym Księżom, Uczniom Anny - Wszystkim Członkom Komisji, którzy poświęcili swój cenny czas, by być z młodzieżą i dla młodzieży.
Dopełnieniem konkursu była wystawa poświęcona Annie Jenke "Przez polską przeszedł Człowiek". Ukazywała dom rodzinny i dzieciństwo oraz młodość Służebnicy Bożej, Jej życie i działalność w czasie okupacji, pracę w harcerstwie, studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracę zawodową w Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, patriotyzm, drogę życia i świętości, narodziny dla Nieba.
Wystawę wzbogacał bogaty księgozbiór o Annie Jenke oraz czasopisma o wychowaniu "Słoneczna Skała", wydawane przez Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu.
Radość ze wspólnego spotkania młodzieży i nauczycieli oraz świadków życia Anny wyraziliśmy śpiewem: "Oto jest dzień, który dał nam Pan"... Spędziliśmy niezapomniane chwile "w blasku Słonecznej Skały". Było nam dobrze ze sobą, czuliśmy się jak w dobrej, kochającej się rodzinie "Anna duchem była wśród nas"...
Modlitwą o rychłą beatyfikację Sługi Bożej Anny Jenke zakończyliśmy konkurs.
"Niechaj Anna wciąż będzie
nam wzorem
Niech wskazuje drogę nam".
(z wiersza Winczysławy Barteckiej)
Janina Fudali
Artykuł zamieszczony w "Słonecznej Skale" - kwartalniku o wychowaniu NR 44 (IV-V) 2003 r.
![]() |
![]() Komisja konkursowa: Ks. Prałat dr Henryk Rykała, Starosta Powiatu Łańcuckiego mgr Józef Rzepka, uczeń Anny, mgr Stanisław Lenar, uczeń Anny, mgr Władysława Kula-Michna, uczennica Anny, Jan Mazur, uczeń Anny |
Ks. Prałat dr Henryk Rykała - przewodniczący komisji |
![]() mgr Józef Rzepka |
![]() Przed rozpoczęciem konkursu |
![]() Wręczenie nagród i dyplomów |
![]() Wystawa książek i czasopism poświęconych Annie Jenke |
|
Uczniowie, którzy otrzymali wyróżnienie i nagrody książkowe w I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Annie Jenke w Szkole Podstawowej im. Anny Jenke w Rogóżnie 26 lutego 2003 r.
Lp. | Imię i nazwisko uczestnika konkursu | Szkoła |
1. | Joanna Bednarz | Białogrzegi Nr 2 |
2. | Jacek Czyrek | Białogrzegi Nr 2 |
3. | Marzena Szpytma | Markowa |
4. | Agata Jarosz | Rogóżno |
5. | Mirella Słysz | Rogóżno |
6. | Katarzyna Mazurkiewicz | Cierpisz |
7. | Małgorzata Bem | Kraczkowa |
8. | Małgorzata Tejchma | Markowa |
9. | Katarzyna Strycharz | Rogóżno |
10. | Lidia Stącel | Białobrzegi Nr 1 |
11. | Agnieszka Trojnar | Kosina |
12. | Aleksandra Bącal | Markowa |
13. | Dorota Rusinek | Markowa |
14. | Patrycja Szuberla | Węgliska |
15. | Justyna Wojnar | Białobrzegi Nr 2 |
16. | Anna Probachta | Kraczkowa |
17. | Małgorzata Ruszel | Kraczkowa |
18. | Klaudia Jarek | Przysieki /k Jasła |
19. | Izabela Nowowiejska | Sonina |
20. | Sandra Kisała | Handzlówka |
W konkursie wzięło udział 44 uczestników.
Dyplom wyróżnienia
Dyplom uczestnictwa