ŚWIĘTO SZKOŁY

 


|  ŚWIĘTO SZKOŁY  Artykuł  |  Galeria zdjęć  |


Święto Szkoły

24 października br. Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke w Rogóżnie obchodziła kolejną, bo już 9-rocznicę Nadania Imienia Szkole. Dla społeczności uczniowskiej, to wielkie Święto, tym bardziej, że w tym roku połączone zostało ze II Zjazdem Szkół im. Anny Jenke. "Dziś po raz kolejny Rodzina Szkół im. Anny Jenke spotyka się w blasku Słonecznej Skały. Gromadzi nas tu wspólny Patron i wspólne ideały. Dla nas jest to niezwykły dzień. Byliśmy pierwszą szkołą, która przed 9 laty przyjęła, to zaszczytne imię. W ciągu pięciu lat, pięć szkół otrzymało imię Służebnicy Bożej Anny Jenke. W czerwcu br. Szkoła Podstawowa w Mrowinach k. Żarowa na Śląsku przyjęła imię Anny Jenke. Cieszymy się bardzo, że Rodzina Szkół im. Anny Jenke staje się coraz liczniejsza"- powiedziała dyr. szkoły.

W swoim wystąpieniu dyr. szkoły przypomniała również słowa nieżyjącego już Ks. Biskupa Stefana Moskwy, który wówczas przewodniczył koncelebrze Mszy Św. i w okolicznościowej homilii powiedział o Prof. Annie, że "mądrością swojego życia służyła młodzieży, aby umiała zwycięsko podjąć trud życia. Kształtowała serca przebaczające, służebne i odpowiedzialne".

A Wicekurator Oświaty Alfreda Łoboda w swoim płomiennym wystąpieniu tego pamiętnego dnia zwróciła uwagę, że każdy może zaczerpnąć z bogactwa Jej serca: "dla uczniów jest wzorem serdecznej dobroci i szczerej wdzięczności dla rodziców i nauczycieli. Dla nauczycieli-wychowawców jest wzorem traktowania pracy jako służby."

A Siostra dr Bernadeta Lipian powiedziała wówczas: "niech Anna zasiądzie w pierwszej ławie szkolnej, w każdej klasie, w każdym czasie i czuwa tu, by było bezpiecznie, by edukacje, wychowanie szły we właściwym kierunku, w duchu prawdy, w duchu miłości, w duchu wierności Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie".

"To tylko niektóre piękne i głębokie słowa wypowiedziane w tym pamiętnym dniu. Jakże głęboko zapadły w nasze serca i umysły" - konytynuowała dyr. szkoły.

Nasza szkoła przyjęła to wielkie zobowiązanie, jakim było nadanie imienia. Naśladujemy Patronkę, uczymy dzieci i młodzież, jak pięknie i mądrze żyć, autentycznie czerpiemy z mądrości Jej serca.
Nasza szkoła "żyje" Patronem na co dzień. Konkursy, rocznice, spotkania, wyjazdy, lekcje, modlitwa - ta różnorodna działalność sprawia, że Patronka jest pośród nas zawsze żywa i obecna.

Hasłem II Spotkania Szkół im. Anny Jenke były słowa z Dzienniczka Anny Jenke "Być Polakiem, to żyć bosko i szlachetnie". Słowa bogate w treść, bardzo wymowne i na czasie.

Miłość do Ojczyzny wyrażamy przecież na różne sposoby! Pieśnią, poezją, żarliwą modlitwą, a nade wszystko czynem. I to jest właściwe pojęcie współczesnego patriotyzmu! Bo jak mówiła nasza Patronka - "My umiemy być bohaterami w niewoli, ale żyć dla Ojczyzny nikt nas nie nauczył". I to jest nasze zadanie na dziś i na jutro! Dobrą nauką i uczciwą pracą wyrażać swoją miłość do Ojczyzny.

Tę niezwykłą uroczystość szkolną swoją obecnością zaszczycili: wicestarosta powiatu łańcuckiego Józef Rzepka, uczeń Anny Jenke, Ks. Prałat Władysław Kenar Dziekan Dekanatu Łańcuckiego, który znał osobiście Annę Jenke, Ks. Prałat Henryk Rykała z Jarosławia, Ks. Prałat Jan Rybak z Kosiny, Ks. Prałat Tadeusz Biały, redaktor Niedzieli Przemyskiej oraz Księża z Adamówki i Przysiek/k Jasła - z miejscowości, z których przybyli przedstawiciele szkół im. Anny Jenke.

 

Janina Judali
(artykuł)