Konkurs Recytatorski Poezji  o Annie Jenke
"Pragnąć tylko gwiazd"


"Oto jest dzień"...

Już po raz piąty 16 lutego br. w Szkole Podstawowej w Rogóżnie odbył się Konkurs Recytatorski Poezji poświęconej Służebnicy Bożej Annie Jenke pod hasłem "Pragnąć tylko gwiazd". Początkowo swym zasięgiem obejmował gminę, a od trzech lat obejmuje już powiat łańcucki.

W konkursie wzięło udział 19 szkół podstawowych powiatu łańcuckiego i szkoły zaprzyjaźnione z Kańczugi, Błażowej, Wólki Podleśnej i Rzeszowa. Do konkursu zgłosiło się 107 uczniów z klas IV -VI, a przybyło 100.

Spośród zaproszonych Gości przybyli Starosta Powiatu Łańcuckiego mgr Józef Rzepka - uczeń Anny Jenke, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke z Jarosławia - Jan Tkaczyk, Druh Komendant Marek Ożóg z grupą harcerzy i Druhna Zdzisława Trąd z komendy Hufca w Łańcucie, przedstawicielka Ośrodka Kultury w Rogóżnie - Pani Grażyna Czarny, przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Monika Nowak.

Konkurs obejmował cztery kategorie: recytacje, inscenizacje, piosenki i prace plastyczne.

Na wstępie zostały odczytane listy autorów wierszy poświęconych Annie Jenke, z którymi szkoła utrzymuje serdeczny kontakt.


Jarosław, 15 stycznia 2005
na Dzień Konkursu

Szanowna Pani Dyrektor mgr Janina Fudali
z Radą Pedagogiczną
Drodzy Uczestnicy Konkursu Recytatorskiego
Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke w Rogóżnie

 Gratuluję Szanownym Organizatorom i Uczestnikom ponownego spotkania! Gratuluję i podziwiam za szlachetną i stałą skłonność w dążeniu ku temu co piękne i dobre - w drodze za "Słoneczną Skałą".

Niech Patronka szkoły Sł. Boża Anna Jenke - znakomita polonistka i wspaniała Wychowawczyni młodzieży - będzie nadal iskrą zapalającą następne pokolenia do umiłowania Boga, Ojczyzny, Rodziny i języka polskiego, o który tak bardzo dbała "Pani od literatury". Wszak "być Polakiem to żyć bosko i szlachetnie".

Niech dzień dzisiejszy, przeżyty w klimacie poezji o Pani Annie Jenke będzie piękną, słoneczną kartą codzienności.

Posyłam serdeczne pozdrowienia i życzę "Szczęść Boże"!

Lidia Tomkiewicz


Do Uczestników Konkursu Literacko-Poetyckiego
w lutym 2005
Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke w Rogóżnie

Cieszy mnie bardzo, że konkursy poetyckie w Waszej szkole to już tradycja, duże doświadczenia sięgające 2000 roku.

Dochodzą mnie wieści, że w Rogóżnie konkursy poezji słowa są twórczo obiecujące, mają duży wpływ nie tylko na rozeznania przesłania Anny, ale rozwijają się pasje recytatorskie.

Poezja jest literacką Ewangelią Narodu, kształtuje postawy, rozwija kulturę słowa, wyobraźnię, ułatwia kontakty towarzyskie i rozmowy na tematy wzniosłe, szlachetne, narodowe. Rozwija dziś tak potrzebny patriotyzm.

Rozwijać trzeba poezję, która jest miłością, modlitwą, prawdą, sumieniem, także dialogiem i sztuką słowa. Powinna mieć głębię SACRUM i służyć miłości Boga, Ojczyzny, rodziny - siać słowa dobre jak chleb, dla edukacji społecznej. Ma być formacyjna. Recytowana na konkursach, ma wzruszać czytelników, uczyć myślenia i służebności - rozumnego patriotyzmu.

Phil Bosmans powiedział: Słowo ma być rzeczywistością.

Słowo jest czymś więcej
niż tym, co mówisz
i tym, co piszesz,
Słowo jest tym,
czym jesteś.

Dodam od siebie, że zachodni świat nie chciał uwierzyć, że światło i ciepło dla człowieka i społeczeństw wytryskuje ze źródła MIŁOŚCI.

Życzę z całego serca Gronu Nauczycielskiemu oraz znakomitej Młodzieży szkolnej zdrowia, pomyślności w nauce, rozwijania kultury literackiej, przysposobienia do pracy zawodowej i społecznej. Życzę też rozwijania w życiu miłości do Ojczyzny i Rodziny, przejścia z dorobkiem wiedzy i mądrości w swe twórcze życie - przez wiosnę i lato do pogodnej, dojrzałej jesieni z bogactwem doznań, osiągnięć dla dobra umiłowanego Kraju.

Niech żniwo życia będzie błogosławione.

Do życzeń dołączam poetyckie przesłanie: aby dla Was wstawał zawsze nowy, dobry dzień, aby szumiały modlitewnie polskie sosny, lipy i klony. Niech płoną czerwienią i złotem kasztany i kwitną dla Was kwiaty Miłości.

Pozdrawiam Was serdecznie z wiatrem od morza "szalonego do Polski przytulonego". Ściskam dłonie. Także kłaniam się z szacunkiem Wychowawcom i Nauczycielom życząc sukcesów w służbie oświaty i dla naszego wielkiego dziedzictwa kultury polskiej.

Na zakończenie proszę Was o modlitwę za polskich poetów i bardów. Jacek Okoń - poeta, pisał do mnie: "wśród wierszy Pana znalazłem przepiękną modlitwę O ZIARNO SŁOWA, nic dodać, nic ująć - tylko się tymi słowami modlić. A więc pomódlmy się:

O ZIARNO SŁOWA

Duchu Święty
zaoraj przestoje twórcze
wprowadź światło i miłość
w umysły polskich bardów.
Tchnij tworzywo
słowo i obrazu
w usta, oczy i serca
abyśmy czynili i urabiali
poetycki kształt Sacrum
na chwałę Pana i Narodu

Szczecin, 18.03.97

Wysłałem w darze 32 egz. tomików Rozmowy z Anną

Szczecin, 10 lutego 2005 r.

Witold Szczepaniec


Dyrektor szkoły zwróciła uwagę, że konkurs odbywa się w 29 rocznicę śmierci Anny Jenke i jest wyrazem czci i hołdu oddanemu wielkiemu człowiekowi, wspaniałemu nauczycielowi i wychowawcy, przyjacielowi dzieci i młodzieży. Następnie życzyła Wszystkim Uczestnikom Konkursu głębokich i radosnych przeżyć w "blasku Słonecznej Skały", by wrócili do swoich domów, szkół i środowisk radośni, uśmiechnięci i ubogaceni duchowo.
Modlitwą do Ducha Świętego rozpoczęto konkurs.

Uczniowie prezentowali wiersze różnych autorów, wzbogacali rekwizytami i podkładem muzycznym. Prezentowane były również piosenki o Annie Jenke oraz inscenizacje ( scenki z życia Służebnicy Bożej). Zorganizowano także wystawę prac plastycznych ocenionych przed konkursem.
W czasie obrad komisji młodzież miała wypełniony czas śpiewem. Pod kierunkiem nauczycielki Pani mgr Barbary Hoły uczestnicy uczyli się piosenek o Annie Jenke, poznali także ulubioną piosenkę naszej Patronki "Musimy siać". Temperaturę spotkania podnosił wspólny śpiew "Abyśmy byli jedno".
Wyniki tegorocznego konkursu przedstawiają się następująco:

W kategorii recytacji:

W kategorii piosenki:

W kategorii inscenizacji:

Ponadto Komisja Konkursowa przyznała wyróżnienia za recytacje:

W/w uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom uczestnictwa i książkę-pamiątkę. Wszystkie książki autorstwa S. Bernadety Lipian poświęcone są Służebnicy Bożej Annie Jenke.

W kategorii prac plastycznych:

Prace przestrzenne:

Poza konkursem oceniono prace Zespołu Szkół Medycznych im. Anny Jenke w Sanoku:

Do szkół zostaną przesłane dyplomy i nagrody książkowe.

Wyrazy uznania i podziękowania trzeba skierować pod adresem nauczycieli, którzy podjęli się trudu przygotowania uczniów na konkurs:

Serdeczne słowa podziękowania za trudną i odpowiedzialną pracę kieruję do wszystkich członków komisji, w skład której wchodzili: Ks. Paweł Pelc z Przemyśla - przewodniczący komisji, Ks. Dziekan, Proboszcz Parafii w Rogóżnie Zbigniew Malec, Pani Jolant Nord - aktorka Teatru Rzeszowskiego, Pan Tomasz Petry - nauczyciel języka polskiego z Jarosławia, uczeń Anny, Pani Zofia Tkaczyk z Jarosławia, członek Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke, Pani Dorota Wójcik - nauczycielka języka polskiego Szkoły Podstawowej w Kańczudze, Pani Maria Malicka - nauczycielka języka polskiego Szkoły Podstawowej w Soninie, Pani Ewa Kucha - nauczycielka języka polskiego Szkoły Podstawowej w Handzlówce, Pani Barbara Kiełb - nauczycielka języka polskiego Szkoły Podstawowej w Rogóżnie.
Wspólnym śpiewem "Oto jest dzień, który dał nam Pan" zakończyliśmy spotkanie.

Janina Fudali


>> Galeria zdjęć <<